Június 23. | péntek 9:30 | Katona József Könyvtár
Az animációs filmek piaca a következő kilenc évben összességében várhatóan hatvan százalékkal fog növekedni. A kultúra ezen szegmense a fiatal (és idősebb) generációk életében meghatározó kultúrát, értelmezési platformot és vizuális környezetet jelent. Az animációs alkotások évtizedek óta a médiajelenségek kikerülhetetlen szereplői, jelentőségük pedig a jövőben várhatóan tovább fog növekedni. Előadás-sorozatunkban a médiatudatosság kritikus fontosságú képességét, ennek kihívásait, lehetőségeit az animáció értelmezési szűrőjén keresztül vizsgáljuk, egyszerre foglalkozva a speciális kihívásokkal és az általános tanulságokkal is.
A konferencia szervezői a Kecskemétfilm, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és az Informatikai és Könyvtári Szövetség.
Társszervezői pedig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete (MMA MMKI), és az NMHH Médiatudományi Intézet.
A konferencián a KönyvtárMozi programmal is megismerkedhetnek a nézők. 2015 októberében széleskörű összefogással született meg a KönytárMozi fogalom. Azóta már országszerte sokan tudják, hogy ez nem csupán szójáték, hanem egy tartalmas, sokak által igényelt könyvtári szolgáltatás a kistelepüléseken. Éppen ott, ahol nincsenek mozik, viszont egyre korszerűbbek és népszerűbbek a könyvtárak.
Ma már többszáz településen hangozhat fel a KönyvtárMozi egyedi szignálja, hogy kitűnő művészeti alkotások megismerésére hívogassa a helyi lakosokat. Egy-egy ilyen közösségi együttlét során a filmek megtekintése mellett személyiségfejlesztő hatásúak a látottakhoz kapcsolódó beszélgetések, találkozások, játékok.
Ezek a tevékenységek kitűnő lehetőséget adnak a tanulásra és az új információk megfelelő feldolgozására. A filmélmények kellő érzelmi alapul szolgálnak a belső képalkotás, a saját fantáziavilág erősítésére, az összefüggések felismerésére, ez pedig a tudatos médiahasználathoz szükséges ismeretek, készségek, attitűdök fejlesztését alapozza meg.
A KönyvtárMozi alkalmain a különböző korosztályok életkori sajátosságait figyelembe véve, sokszor játékos keretek között kerülhet sor az iskolán kívüli ismeretszerzés támogatására, a szövegértés, a kognitív és a szociális kompetenciák erősítésére, tantárgyközi fejlesztésekre, tehetséggondozásra, felzárkóztatásra, s mindezek sok-sok örömteli percet szerezve vezetnek el a 21. század egyik fontosabb kompetenciája, a tudatos és biztonságos médiahasználat felé.
PROGRAM
09:30 – 10:00
Megérkezés, regisztráció
10:00 – 10:10
Ünnepélyes megnyitó, köszöntők
Dr. Koltay András, az NMHH elnökének videóüzenete
Rövid köszöntők a szervezők részéről
Mikulás Ferenc ügyvezető, stúdióvezető, fesztiváligazgató, Kecskemétfilm Kft.
Dr. Kollarik Tamás, a KAFF Konferencia elnöke
10:10–10:25
A KönyvtárMozi és a tudatos médiahasználat
Koleszár Márta (Informatikai és Könyvtári Szövetség, Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár Gyermek- és Tinivilág; vezető)
10:25–10:40
Animációs fesztiválok szerepe és működése
Szosznyák Dominika (MOME; distribution manager)
10:40–10:55
Animáció és közönsége
Mádl András (NMHH; igazgató)
10:55–11:10
A gyermekvédelem a médiaszabályozásban – a védelem színterei és lehetőségei a digitális környezetben
Dr. Nyakas Levente (NMHH Médiatudományi Intézet; intézetvezető)
11:10–11:25
Túl a filmmarketingen – A filmkommunikáció módszertani megközelítése
Gorka-Focht Máté (MOME; doktorandusz, óraadó oktató)
11:25–11:50
KÁVÉSZÜNET
11:50–12:05
Médiatudatosság és animáció
Dr. Mayer Endre (NMHH; főosztályvezető-helyettes)
12:05–12:20
Hogyan gondolkodnak a gyerekek az animáció hangi világáról? – Animációs filmrészletek zörejezésének tapasztalatai a Bűvösvölgyben
Búzás Annamária (NMHH, Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központ; médiaértés-oktató)
12:20–12:35
Az MMA MMKI szerepvállalása a magyar animáció területén, az ösztöndíjprogramtól az Animációs körképig
Dr. Csáji László Koppány (MMA MMKI; igazgató)
12:35–12:50
Mi az animáció jövője?
Dr. Rab Árpád Szörény (Nemzeti Közszolgálati Egyetem, NMHH; egyetemi oktató, elnöki tanácsadó)
12:50–13:05
Az animáció oktatása és szabályozása
Dr. Kollarik Tamás (MOME, NMHH; egyetemi oktató, elnöki főtanácsadó) – Petri Zsolt (NMHH-szakértő)
13:05–13:10
Zárszó