Fejléc
en hu

Így készült a Toldi mozifilm: Jankovics Marcell filmjének kiállítása

Június 21., szerda – július 3., hétfő | Hírös Agóra | Kodály terem

Megnyitó: június 21. | szerda 17:00

A kiállítást megnyitja: Békési Sándor animációsfilm-rendező

 

Arany János elbeszélő költeményének főszereplője egy igazi magyar szuperhős, egy naphérosz. Toldi Miklós történetén keresztül tanúi lehetünk egy irgalmatlan erejű kamasz fiú felnövésének, aki megtanulja használni és uralni a saját képességeit, hogy Nagy Lajos király leghíresebb lovagjává válhasson. A mozifilmben nemcsak az ármánykodó báttyal való viszályt és az önmagát kereső ifjú belső vívódásait éljük át, de teljes gazdagságában megjelenik a lovagi világ és a magyar puszta, illetve a lápvidék is. Együtt barangolunk Toldival a mocsárban és a 14. századi Pest utcáin, ahogy mindennel és mindenkivel szembeszállva küzd az igazságáért. Jankovics Marcell utolsó alkotása szöveghűen viszi vászonra Arany János költeményét. A Toldi rendkívüli igényességgel megalkotott, festői szépségű képanyaga a Kecskemétfilm több mint száz alkotójának bő négyévnyi munkáját dicséri.

Ha a történelem ismétli önmagát, talán így van ez a rajzfilmtörténelemmel is. Ezt látszik igazolni az a sorsszerűnek mutatkozó egybecsengés, hogy Jankovics Marcell pályájának első kiugró sikere, valamint a rendező grandiózus munkásságát egyszerre megkoronázó és lezáró műve egyaránt a 19. századi magyar költészethez kötődik. Az ötven éve, 1973-ban bemutatott első magyar egész estés rajzfilm, a János vitéz keletkezéstörténete éppúgy egy nevezetes évforduló apropóján kiírt pályázattal kezdődött, mint jó félszázaddal később a Toldi-sorozaté. A Kecskemétfilmet annak alapítása, 1971 óta vezető Mikulás Ferenc Jankovics Marcellt kérte fel a Toldi megrendezésére, aki bár kezdetben vonakodott elfogadni a felkérést, mégis a Toldi mellett döntött – ezzel pedig kezdetét vette pályája utolsó nagyszabású animációjának megvalósítása. Jankovicsot több évtizedes, egészen a stúdió alapításáig visszagombolyítható munkakapcsolat fűzte a Kecskemétfilmhez; vezető rendezőként a stúdió világszerte legismertebb produkciója, a kereken száz részes és globálisan több mint 156 millió megtekintéssel büszkélkedő sorozat, a Magyar népmesék (1977–2011) meghatározó alkotója volt. A stúdióban készült Jankovics Mondák a magyar történelemből (1986–88) című szériája is, amely a Népmesékhez hasonlóan ugyancsak Mikulás ötlete alapján indult el. 

A stábban meghatározó szerep jutott a sorozatban kivitelező rendezői, Jankovics halála után pedig a társrendezői posztot betöltő Csákovics Lajosnak éppúgy, mint a Kecskemétfilm számos, több évtizedes szakmai múltat maga mögött tudó szakemberének, vagy éppen az animációs alkotók fiatalabb generációit a Kecskemétfilmen belül és azon kívül képviselő temérdek munkatársnak. Nem is beszélve a ragyogó zenekíséretet komponáló Selmeczi Györgyről és az Arany-szellemalakot – s rajta keresztül valamennyi figurát – bravúrosan megszólaltató Széles Tamásról.
  

A kiállítás ennek a hosszú alkotói és alkalmazotti folyamatnak kíván emléket állítani. A Toldi az egyik utolsó, pannóniás gyártási hagyományokat követő rajzfilm, amelynek szellemisége teljesen Jankovicsból táplálkozik, ugyanakkor sajátos elegye is a mai digitális technika adta lehetőségeknek, nem csorbítva ezzel a hagyományos kézi rajzban és animációban rejlő szépséget. A látogató végigkísérheti a sorozat, illetve később mozifilm születésének sokszínű munkafázisait, és feltárul a sok és aprólékos munkának egy kis szelete, ami Arany Toldijának világát életre hívta. Jankovics életművének főbb hívószavai közé tartozik az értékmentés és az edukáció, ez a kiállítás sem tűzhet ki hát csekélyebb célokat.

 

 

MNB logo
NFI logo
NKA logo
NMHH logo
Kecskemét címere
MMA logo
MTVA logo
Mercedes
Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány
Magyar Református Egyház
Horváth Építőmester Zrt.
Kecskeméti Konzervgyár
OTP Bank
Steel Flex
Petőfi Kultúrális Ügynökség
Horváth Építőmester Zrt.
Adobe
Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület
Félegyházi Pékség
Focus Fox Stúdió
Kefag Zrt.

Leonardo SNS
Nemzeti Filmarchívum
Budapest Borfesztivál
Nemzeti Művelődési Intézet
Malom Mozi
Dot & Line
Kecskeméti TV
RTL
TV2
M5
Gaston
Budapesti Metropolitan Egyetem
MOME
Raster Stúdió
Kedd
Bestcom
Beszélő köntös

Cinefort
Cinemon
Filmtett
IKSZ
Jampolo
Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek

Malom Parkoló
Magyar Képregény Szövetség
Neumann János Egyetem
Partiumi Keresztény Egyetem
Primanima
Print 2000

Uránia Nemzeti Filmszínház
Városrendészet
Visual
Katona József Múzeum
-->
Kecskemétfilm
Katona József Könyvtár
Hírös Agóra